سانتیم تنظیم فرنگی مبتلا شدن برنامه غذایی

سانتیم: تنظیم فرنگی مبتلا شدن برنامه غذایی خواص ریواس ریواس کنگر فرنگی کنگر

گت بلاگز فرهنگی هنری تعجب می‌كنم آیا فیلم‌سازان ما به سراغ ادبیات غنی‌مان نمی‌روند

به اعتقاد من هر فردی كه با هنر سروكار دارد انگار یك كتاب و حرفی را با مخاطب در میان می‌گذارد.

تعجب می‌كنم آیا فیلم‌سازان ما به سراغ ادبیات غنی‌مان نمی‌روند

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری؛ حبیب دهقان نسب، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون اظهار كرد: فرهنگ كتاب و كتاب خوانی باید از سنین پایین شروع شود، آموزش و پرورش می تواند كمك بسیاری در این زمینه داشته باشد تا این امر به شكل یك عادت در كودكان شكل گرفته و تا آخر عمرشان نیز استمرار پیدا كند.

عبارات مهم : فرهنگ
این هنرمند هم وقت با برگزاری سی اُمین نمایشگاه بین المللی كتاب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در همین زمینه خاطرنشان كرد: به نظرم مطالعه جهت همه مردم در زمینه هایی كه علاقه دارند، مورد نیاز و مهم هست. اگرچه كتاب به نظر موجودی بی جان است ولی با توجه به حرفی كه می تواند با مخاطبش بزند یك موجود زنده هست؛ چون می تواند با آدم ها ارتباط برقرار كند. بنابراین مطالعه جهت هر بشری مورد نیاز هست. طبیعتا افرادی كه مثل بازیگران و صورت های معروف زیاد با هنر سروكار دارند این امر ضرورت بیشتری پیدا می كند؛ به خاص فیلم نامه نویسان كه باید زیاد مطالعه داشته باشند. به اعتقاد من هر فردی كه با هنر سروكار دارد انگار یك كتاب و حرفی را با مخاطب در میان می گذارد.

او در ادامه همین بحث افزود: به عنوان مثال یك فیلم نامه نویس باید هرآنچه را كه به حرفه اش مربوط می شود بداند كه البته بخشی از آن از طریق مطالعه كتاب به دست می آید. ما در فیلم نامه هایمان با واژه ای به نام قصه طرف هستیم كه باید حتما ساختار آن را بدانیم، همچنین فیلم نامه و نمایشنامه هم بخشی از ادبیات است كه به نظرم این دو لازمه یكدیگرند.

دهقان نسب سپس راجع به اینكه سینماگران و بازیگران و صورت های معروف تلویزیون چطور می توانند با ساخت فیلم و سریال هایی در همین زمینه، مردم را به مطالعه ترغیب كرده و در عین حال در آثارشان شعارزدگی به چشم نخورد، تصریح كرد: این جمله را بارها در مصاحبه هایم تكرار كرده ام كه ما به لحاظ ادبی منابع بسیار غنی داریم؛ چه به صورت قدیمی، سنتی و كهن مثل شاهنامه فردوسی و چه به لحاظ امروزی مثل آثار مرحوم علی حاتمی و …. من هر لحظه گفتم كه ما منابع زیادی به شكل رمان، شعر، مقاله و كلاسیك مثل شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی و … داریم. همچنین ما نویسندگان خوبی هم داریم كه می توانند رمان هایشان را به آثار سینمایی و تلویزیونی تبدیل كرده و اقتباس كنند.

وی گفت: من تعجب می كنم كه آیا فیلم سازان ما به سراغ ادبیات غنی مان نمی روند؛ در حالی كه ما قصه های جالب زیادی در این زمینه داریم. هنگامی که یك كتاب به شكل فیلم نامه دربیاید و تماشاگر در تیتراژ متوجه شود كه اثر نمایش داده شده است بر اساس فلان كتاب نوشته شده است هست، طبیعتا ترغیب می شود تا دیگر آثار آن نویسنده را دنبال كند.

این بازیگر سینما و تلویزیون همچنین اظهار كرد: ما كتاب خواندن را باید از سنین پایین شروع كنیم. من اگر الان اهل كتابم به علت اینكه از كودكی و نوجوانی به كتاب علاقه مند بودم. به نظر من آموزش و پرورش خیلی می تواند به این امر كمك كند. به عنوان مثال در طول هفته در مدارس ساعاتی را به عنوان یك درس فوق برنامه به مطالعه تخصیص داده شده است بدهد؛ چراكه این فرهنگ باید از سنین پایین جا بیفتد. هنگامی که هم كه به شكل عادت درآمد طبیعتا در مقاطع سنی متفاوت نیز استمرار پیدا می كند. به اعتقاد من شهرداری هم می تواند در اتوبوس ها كتاب هایی قرار بدهد كه حتی مردم با خودشان ببرند. ساختن فرهنگ زمانی اتفاق می افتد كه یك جریان استمرار پیدا كند ولی متاسفانه ما عادت كرده ایم تا یك كاری شروع می كنیم و به نتیجه نمی رسیم آن را رها می كنیم.

دهقان نسب در آخر صحبت هایش توصیه كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد هم باید كمی به ناشران كمك كند. به عنوان مثال، كمی قیمت كتاب ها پایین بیاید، قیمت كاغذ ارزان تر شود تا مردم راحت تر تهیه كنند. همین عوامل است كه مردم را از كتاب خریدن گریزان می كند. من به عنوان یك هنرمند آرزو دارم و امیدوارم كه تیراژ كتاب در كشورمان از 500 به 10 هزار برسد و اهل كتاب در جامعه ما تعدادشان اوج برود.

خاطرنشان می شود، سی‎اُمین نمایشگاه كتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران با شعار «یك كتاب زیاد بخوانیم» با حضور انتشارات سوره مهر به عنوان ناشر برتر اندیشه و هنر انقلاب اسلامی از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت ماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فرهنگ | مطالعه | حبیب دهقان نسب | کتاب | ادبیات | ادبیات و سینما |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog